Kategorie
Rodzinne, rozwód, właściwość, adwokat, bielsko, danuta, kanapik

Rozwód

Ze statystyk wynika, że w ostatnich latach coraz częściej dochodzi do rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód. W dużych miastach ten odsetek wynosi około 50%.

Rozwód to jednak z najtrudniejszych decyzji w życiu, dlatego temat ten zasługuje na krótkie omówienie.

W pierwszej kolejności aby prawidłowo wnieść pozew o rozwód należy skierować go do Sądu Okręgowego według właściwość ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.

W trakcie postępowania sądowego sąd ustali następujące kwestie:

  1. Czy pomiędzy stronami zachodzą przesłanki do orzeczenia rozwodu
  2. kto jest winny rozkładu związku małżeńskiego
  3. ustala kontakty z dziećmi, alimenty na dzieci oraz w przypadku rozwiązania małżeństwa z winy któregoś z małżonków ustala alimenty na tego który nie został uznany za winnego (na jego wniosek)
  4. o miejscu zamieszkania – gdy zachodzi taka konieczność.

Oczywiście strony w trakcie procesu mogą ustalić, że chcą się rozwieść bez orzekania o winie, decyzja należy tylko stron procesu.

Mimo tego, że prawo przewiduje możliwość aby wraz z pozwem o rozwód wnieść o podział majątku wspólnego Sądy raczej pozostawiają ten wniosek do rozpoznania w odrębnym postępowaniu.

Opłata stała od wniesienia pozwu o rozwód wynosi 600 zł. Istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie od kosztów – wypełniając stosowny wniosek oraz załączając go do pozwu.

 

Autor: Mecenaska

Adw. Danuta Knapik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Katowicach na kierunku Prawo, ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, aktualnie prowadzi Kancelarię Adwokacką w Bielsku Białej oraz uczęszcza na studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim o tematyce „Prawo w ochronie zdrowia”. Specjalistka z zakresu prawa cywilnego, prawa w ochronie zdrowia oraz prawa autorskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s