Kategorie
Lekarz prawo medyczne lekarz, prawo, medyczne, ochrona, zdrowia

Odszkodowanie za błąd medyczny – kto odpowiada?

W tym chciałabym Państwu opisać zasady odpowiedzialności za błąd medyczny. kto odpowiada za błąd? Szpital? Lekarz? czy ubezpieczyciel?

Odpowiedzialność odszkodowawcza za błąd medyczny mieści się w ramach tak zwanej odpowiedzialności cywilnej, co krótko ujmując oznacza, że dochodzimy jej na drodze procesu cywilnego.

W Polsce odszkodowania za błąd medyczny można dochodzić od lekarza, szpitala lub ubezpieczyciela. Zgodnie z obowiązującymi przepisami odpowiedzialność za szkodę medyczną jest związana m.in. z formami świadczenia usług medycznych przez lekarza, a w przypadku ubezpieczyciela, z zapisami umowy ubezpieczenia.

Czy lekarz zawsze ponosi odpowiedzialność?

Większość z nas uważa, że lekarz za szkodę medyczną odpowiada zawsze. Faktycznie jego odpowiedzialność różni się w zależności od tego w jaki sposób jest zatrudniony w placówce zdrowia, w której się leczyliśmy i doznaliśmy szkody.

Jeżeli jest zatrudniony na umowę o pracę w szpitalu to jego odpowiedzialność za wyrządzoną nam szkodę ogranicza się tylko do odpowiedzialności pracowniczej wobec szpitala. W procesie sądowym występuje jako świadek a całość odpowiedzialności za szkodę ponosi szpital.Ochrona odpowiedzialności lekarza jako pracownika dotyczy przypadku gdy szkoda nie zostanie wyrządzona umyślnie.

Jeżeli lekarz jest zatrudniony na tzw. „kontrakcie”, czyli świadczy usługi medyczne na rzecz szpitala, to odpowiada za wyrządzoną nam szkodę medyczną cywilnie czyli finansowo razem ze szpitalem tj. solidarnie.Kiedy odpowiada szpital?

Co do odpowiedzialności za szkodę szpitala to należy zaznaczyć, że odpowiada on zawsze. Niezależnie od tego czy lekarz pracuje na umowie o pracę czy tzw. „kontrakcie”.

Do kręgu podmiotów odpowiedzialnych za błąd medyczny zaliczamy również ubezpieczyciela.

Szpital i lekarz są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że do sądu występujemy przeciwko szpitalowi, w niektórych przypadkach lekarzowi i w zależności od konkretnego przypadku ubezpieczycielowi szpitala lub lekarza, który odpowiada na podstawie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za błędy w sztuce.

Ubezpieczyciel odpowiada tak samo jak np. ubezpieczyciel w przypadku ubezpieczenia OC samochodu, czyli pokrywa za ubezpieczonego kwotę zasądzoną wyrokiem do wysokości sumy ubezpieczenia.

Autor: Mecenaska

Adw. Danuta Knapik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Katowicach na kierunku Prawo, ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, aktualnie prowadzi Kancelarię Adwokacką w Bielsku Białej oraz uczęszcza na studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim o tematyce „Prawo w ochronie zdrowia”. Specjalistka z zakresu prawa cywilnego, prawa w ochronie zdrowia oraz prawa autorskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s