Kategorie
Rodzinne, rozwód, właściwość, adwokat, bielsko, danuta, kanapik

Odpłatność prywatnych przedszkoli i żłobków. Czy słuszne naliczane są koszty w czasach kwarantanny?

Dzisiaj sprawdzam temat odpłatność za usługi w prywatnych żłobkach oraz przedszkolach podczas zamknięcia placówki w wyniki panującej pandemii. Sama jako matka dwójki dzieci w wieku przedszkolnym jestem dotknięta tym tematem.

W pierwszej kolejności chciałabym wskazać na stanowisko przedstawione dekadę temu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) który w odpowiedzi na indywidualne zapytanie wyjaśnił, że:

„Zamknięcie placówek opiekuńczych i szkolnych wynika z decyzji rządu, a nie z przyczyn leżących po stronie placówki. Jest to z całą pewnością sytuacja nadzwyczajna.
W tym przypadku do niewykonania umowy dochodzi z przyczyn, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności (mamy nadzwyczajną sytuację epidemiologiczną).

Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych (prowadzenie żłobka/przedszkola) stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi (sytuacja epidemiologiczna), strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego (zapłaty za usługi na rzecz dziecka), a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 495 §1 kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. 2019, poz. 1145 z późn. zm.)).

Oznacza to, że przedsiębiorca nie może żądać od Pani zapłaty za czas, gdy nie świadczy usługi.”

Tak było dotychczas zaś obecnie stanowisko UOKiK uległo znacznej zmianie… mianowicie

Właściciele niepublicznych placówek powinni zwracać rodzicom opłaty za posiłek, ale mogą pobierać czesne. W czasie zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu pandemii udzielanie dotacji przez samorządy niepublicznym placówkom (a także tym o charakterze publicznym, ale nieprowadzonym przez samorządy) powinno odbywać się na dotychczasowych zasadach. Gminy nie mają więc podstaw, aby kwestionować ich wysokość lub uchylać się od ich wypłaty. To jednak nie uspokaja właścicieli przedszkoli niepublicznych. Rodzice już bowiem szukają sposobów, aby uchronić się od płacenia czesnego za okres zamknięcia placówek. Część placówek korzysta z dofinansowanie środków pochodzących z gminy co skutkuje podziałem prywatnych placówek na dwie kategorie.

Źródło : DGP

Powyższe skutkuje, że w placówkach gdzie nie korzysta się z dodatkowych gminnych źródeł finansowania, bądź jest ono niewystarczające na pokrycie bieżących potrzeb placówki, opłaty za czesne mogą zostać pomniejszone jedynie o opłaty za posiłki. A zatem od 7-14 zł za dzień- przy czesnym sięgającym średnio od 1000-1200 zł miesięcznie za dziecko.

Powyższe stanowisko jest dla wielu rodzin sporym obciążeniem, konieczność opłacania czesnego przy jednoczesnej niemożliwości posłania dziecka do placówki skutkuje niezadowoleniem wśród rodziców. Tym większym jeśli dzieci za które opłaca się czesne jest więcej a koszty te pochłaniają spora cześć budżetu domowego, przy jedoczesnym uszczupleniu dochodów w danym gospodarstwie domowym bądź obawie utraty pracy. Są to jak najbardziej uzasadnione obawy…

Jednak warto zwrócić również uwagę, iż w przypadku zamknięcia danej placówki z uwagi na brak płynności finansowej może skutkować tym, że po powrocie sytuacji wywołanej pandemią do normalności nie będziemy mieć gdzie posłać naszych dzieci a wiec dalsze skutki na chwile obecną mogą mieć o wiele szersze konsekwencje.

Autor: Mecenaska

Adw. Danuta Knapik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Katowicach na kierunku Prawo, ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, aktualnie prowadzi Kancelarię Adwokacką w Bielsku Białej oraz uczęszcza na studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim o tematyce „Prawo w ochronie zdrowia”. Specjalistka z zakresu prawa cywilnego, prawa w ochronie zdrowia oraz prawa autorskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s