Kategorie
prawo, adwokat, bielsko, blog, cywilne, handlowe, medyczne.

Ile razy możemy ubiegać się o świadczenie postojowe?

Zgodnie z zapisami tzw. Tarczy antykryzysowej uchwalonej w dniu 28 marca 2020 roku osoba prowadząca działalność w przypadku spadku przychodów o co najmniej 15 % z tytułu prowadzonej działalności może ubiegać się o wypłatę tzw. postojowego w kwocie 2080,00 zł lub 1.300,00 zł. Zasady wysokości przyznanego świadczenia postojowego zostały szczegółowo omówione tutaj ( https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/swiadczenie-postojowe-dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza/2551468)

Pojawia się pytanie czy z uwagi na obecnie trwający stan pandemii świadczenie postojowe może nam być przyznane ponownie za miesiąc kwiecień i maj?

Tak zwana Tarcza 2.0, która weszła w życie 18 kwietnia, zmieniła niektóre zasady przyznawania wsparcia dla przedsiębiorców, w tym te dotyczące m.in. Świadczenia postojowego . Zgodnie z nowymi przepisami świadczenie postojowe nie jest już też jednorazowe. Będzie mogło zostać wypłacone ponownie, ale nie więcej niż trzy razy. Trzeba będzie jednak oświadczyć, że nie nastąpiła poprawa sytuacji materialnej wykazanej we wcześniejszym wniosku (art. 15zua ust. 3).

Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób wykazać, że nastąpił 15 % spadek przychodu w stosunku co do miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku?

W pierwszym wniosku składanym w kwietniu należało wskazać, że w firmie w marcu względem lutego przychód był niższy przynajmniej o 15 proc. Przy drugim wniosku zgodnie z przepisem należy wykazać, że sytuacja opisana w pierwszym wniosku, tj. relacja marzec–luty, nie poprawiła się. We wniosku składanym w maju (za kwiecień) przedsiębiorca powinien zatem jeszcze raz napisać, że w marcu zarobił mniej niż w lutym oraz porównać sytuację finansową z dniem złożenia wniosku.

Czyli po pierwsze, ustalmy, jakie okresy należy porównywać. Przepis odwołuje się do „sytuacji wykazanej w pierwszym wniosku”, nie zaś „sytuacji z chwili składania pierwszego wniosku”. W pierwszym wniosku wykazywano stan przychodów na miesiąc poprzedzający złożenie tego wniosku. Natomiast dalsza część przepisu nie zastrzega, że drugi wniosek powinien opisywać inny moment niż dzień składania. Wobec tego można przyjąć, że najczęściej będziemy porównywali sytuację z początku przestoju (tj. z marca) ze stanem firmy w chwili składania drugiego wniosku.

Przedsiębiorca we wniosku powinien wykazać, że spadek przychodów na poziomie min 15 % się utrzymał.

Pojawiają się wątpliwości, co jeśli przedsiębiorca w miesiącu kwietniu miał wzrost przychodu na poziomie 10% a w maju na poziomie 15% np. z uwagi na sprzedaż części majątku z działalności? należało by w takiej sytuacji stwierdzić, że jego sytuacja się poprawiła w stosunku co do miesiąca, w którym pierwszy raz ubiegał się o świadczenie postojowe, jednak taka interpretacja jest krzywdząca i nie może się ostać. Gdyby jednak z uwagi na wzrost przychodu przedsiębiorcy odmówiono wypłaty świadczenia przysługuje mu odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych jednak to niestety wiąże się z długim oczekiwaniem na rozstrzygnięcie a wsparcie finansowe potrzebne jest dziś.

Autor: Mecenaska

Adw. Danuta Knapik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Katowicach na kierunku Prawo, ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, aktualnie prowadzi Kancelarię Adwokacką w Bielsku Białej oraz uczęszcza na studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim o tematyce „Prawo w ochronie zdrowia”. Specjalistka z zakresu prawa cywilnego, prawa w ochronie zdrowia oraz prawa autorskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s