Kategorie
prawo, adwokat, bielsko, blog, cywilne, handlowe, medyczne.

Katar i kaszel u dziecka w przedszkolu… czy placówki mogą żądać zaświadczenia lekarskiego o alergii?

Od 1 września korytarze w gabinetach lekarskich pękają od tłumu rodziców przybywających po zaświadczenia dLa dzieci uczęszczających do przedszkola celem oświadczenia, że dziecko choruje na alergię bądź astmę- czy naprawdę jest to konieczne?

Postanowiłam to sprawdzić… i tak odpowiadając na powyższa wątpliwość Przedszkola i szkoły nie mają prawa wymagać zaświadczeń o alergii u dziecka. Z poniżej opisanych przyczyn…

Stanowisko placówek jest jasne: „Rodzice przyprowadzają do przedszkola TYLKO DZIECI ZDROWE. KATAR TO TAKŻE CHOROBA. W przypadku stwierdzenia u dziecka alergii (np. przewlekły katar lub kaszel) rodzice są zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego alergię powodującą takie objaw.

I teraz pojawia się pierwsza kwestia mianowicie informacje o stanie zdrowia dziecka to dane wrażliwe…! Po drugie bez zaświadczenia lekarskiego borykamy się z niepewnością czy przy najbliższym Katarze dziecko nie zostanie odizolowane i nie zostaniemy wezwani do odebrania dziecka a następnie do odbycia wizyty u lekarza. Takie działania spowoduje pękanie w szwach przychodni, jeszcze niedawno nie chodziło się z zakatarzonym dzieckiem do pediatry… zresztą chyba dla każdego rodzica przedszkole kojarzyło się z katarem u swojej pociechy. Warto zwrócić uwagę ze to wizyty w przychodniach stanowią realne zagrożenie złapania infekcji u dziecka. Dlatego rodzice przeważnie przedkładają zaświadczenia o chorobie przewlekłej, aby uniknąć takich kłopotów, co stanowi dla nich zabezpieczenie ewentualnych problemów.

Jak czytamy na stronach RP.pl „


Lekarzy najbardziej jednak irytują zaświadczenia o braku zakażenia SARS-CoV-2. Nie tylko bowiem nie mogą ich wystawić bez wyniku testu na koronawirusa, ale na tłumaczeniu tego tracą czas, który mogliby poświęcić naprawdę chorym.

O interwencję w tej sprawie poprosiło ministra zdrowia i premiera Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ). Jak zaznaczyła jego prezes Bożena Janicka, lekarze nie mogą poświadczyć, że objawy występujące u dziecka, jak kaszel czy kichanie, nie są wynikiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, lecz przewlekłej choroby układu oddechowego. Prawo nie przewiduje bowiem takich zaświadczeń.

Choć ostatnie rozporządzenia ministra edukacji narodowej i wytyczne GIS są bardzo ogólne i dyrektorom szkół oraz przedszkoli może być trudno je zastosować, to nie zwalnia ich to z działania na podstawie przepisów prawa.

Powyższe potwierdził wczoraj minister edukacji Dariusz Piontkowski. Odpowiadając na pytanie, czy rodzice muszą ponawiać oświadczenie dziecka zdrowego, którego wymagają niektóre szkoły, minister stwierdził, że takie oświadczenia nie mają sensu.

Na chwile obecną brak jest podstaw do żądania przez placówki przedszkolne takich zaświadczeń. Nie istnieją żadne przepisy dające możliwość pozostawienia zakatarzonych dzieci z zaświadczeniem pod opieką placówki a tych bez zaświadczeń odesłanie do domu.

Regulamin szkoły lub przedszkola nie jest wystarczającą podstawą prawną do żądania od rodziców przedkładania zaświadczeń czy oświadczeń o stanie zdrowia ich dziecka. W prawie oświatowym i medycznym również takiej podstawy nie znajdziemy. Lekarze nie chcą ich wydawać, bo żaden przepis ich do tego nie zobowiązuje.

Jeśli dyrektor placówki żąda takiego dokumentu winien podać podstawę prawną na która się powołuje.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Autor: Mecenaska

Adw. Danuta Knapik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Katowicach na kierunku Prawo, ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, aktualnie prowadzi Kancelarię Adwokacką w Bielsku Białej oraz uczęszcza na studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim o tematyce „Prawo w ochronie zdrowia”. Specjalistka z zakresu prawa cywilnego, prawa w ochronie zdrowia oraz prawa autorskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s