Kategorie
prawo, adwokat, bielsko, blog, cywilne, handlowe, medyczne.

Czy mniejsze zarobki w czasach pandemii maja wpływ na wysokość alimentów?

Co zrobić w sytuacji, gdy w wyniku kryzysu wywołanego koronawirusem Twoja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu? Jeżeli na podstawie wyroku lub ugody sądowej jesteś zobowiązany do płacenia określonej kwoty tytułem alimentów, to niestety brak zapłaty spowoduje powstanie zadłużenia i może prowadzić do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Rozwiązaniem w Twojej sytuacji być może będzie złożenie pozwu o obniżenie alimentów w oparciu o treść art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wraz z wnioskiem o zabezpieczenie na czas trwania postępowania sądowego. Pismo to należy dobrze uzasadnić i powołać określone dowody, które pozwolą zwiększyć szanse na wygraną. Przede wszystkim istotne jest, by wykazać zmianę stosunków, w tym utratę pracy, zmniejszenie wymiaru czasu pracy, czy przede wszystko obniżenie wynagrodzenia.

Pandemia miała znaczący wypływ na wysokość osiąganych dochodów w wielu branżach. Nie ulega wątpliwości ze tak jak banki poszły na rękę swoimi klientom odraczając płatności rat kredytu czy wynajmujący zmniejszyli koszty najmu mieszkania, alimenty zasądzone w dalszym ciągu pozostały w niezmienionej wysokości. Warto jednak zwrócić uwagę, że w kwestii alimentów nic nie dzieje się z automatu, zaś jakiekolwiek zmiany w ich wysokości mogą nastąpić wyłącznie w wyniku działań podetych przez zainteresowanych .

Na ten moment żadnych zmian w tym zakresie nie wprowadziła również tzw. tarcza antykryzysowa.

Warto zwrócić uwagę na to, że oprócz spadku dochodów, być może zmniejszyły się również koszty utrzymania małoletniego. Jako przykład można wskazać wydatki związane z opłatami za przedszkole, zajęcia dodatkowe, czy z rozrywką. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w Twoim przypadku, warto by informacja taka znalazła się w Twoim wniosku. 

Niestety w aktualnej sytuacji, sprawy alimentacyjne nie zostały uznane za sprawy pilne, a zatem sąd nie wyznaczy rozprawy, celem rozpoznania Twojego pozwu.

Najważniejsze w tej sytuacji wydaje się więc prawidłowe złożenie wniosku o zabezpieczenie roszczenia poprzez obniżenie alimentów na czas trwania postępowania. Wniosek taki wpłata się na wstępie pozwu o zmianę wysokości alimentów. Z praktycznego punktu widzenia wskazuję, że sądy bez problemu rozpoznają tego typu wnioski. Czasem w terminie miesiąca czasem troszkę dłużej to zależy od lokalizacji sądu.

Postanowienie o zabezpieczeniu alimentów wydawane jest na podstawie art. 755 Kodeksu postępowania cywilnego.

W przypadku alimentów nie ma generalnych wytycznych, a każda sprawa jest indywidualnie rozpoznawana. Oczywiście, jeżeli widzisz możliwość porozumienia się z rodzicem, który na co dzień sprawuje opiekę nad dzieckiem, to jest to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie. Wzajemnie dążenie przez strony do ugodowego zakończenia sporu ma same pozytywne aspekty. Ugoda może być zawarta w dowolnej formie, nawet maile wymienionym pomiędzy pełnomocnikami bądź stronami.

W przypadku gdybyście potrzebowali pomocy w zakresie uzgodnień w sprawie o alimenty, zapraszam do kontaktu celem udzielenia odpowiedzi na każde Twoje pytanie.

Autor: Mecenaska

Adw. Danuta Knapik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Katowicach na kierunku Prawo, ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, aktualnie prowadzi Kancelarię Adwokacką w Bielsku Białej oraz uczęszcza na studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim o tematyce „Prawo w ochronie zdrowia”. Specjalistka z zakresu prawa cywilnego, prawa w ochronie zdrowia oraz prawa autorskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s