Kategorie
kredyt hipoteczny

Banki idą na frankowiczów!(?)

Pozwy banku przeciwko kredytobiorcom, wynagrodzenie za korzystanie z kapitału (!)

W ostatnich miesiącach z uwagi na utrzymującą się tendencję wygranych spraw kredytobiorców o unieważnienie umowy kredytu zaciągniętego w CHF, nadszedł czas gdy banki masowo składają do sądu pozwu przeciwko frankowiczom(?!) jaki jest cel działania banku?

Już w grudniu 2021 roku zaczęły do sądów wpływać pierwsze fale pozwów wytoczonych przez banki, w których instytucje finansujące dochodzą tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Zaś sądu zaczynają doręczać kredytobiorcą złożone pozwy, na których treść mają się w terminie 14-30 dni ustosunkować. Nie ulega wątpliwości, że jest jeden z ważniejszych momentów w sporach wytoczonych przez Bank. Aktualnie pozwy banków dotyczącą sporów wszczętych w 2018 roku i na obecnym etapie będących w toku bądź prawomocnie zakończonych.

Związek Banków Polskich tłumaczy, że banki nie mają wyjścia – muszą w ten sposób  postąpić i bronić swoich interesów. Za rok tego typu pozwu mogą spodziewać się kredytobiorcy, którzy przeciwko bankowi wystąpili w 2019 roku. 

Na czym zależy Bankom?

Głównym celem wytoczonych procesów jest przerwanie biegu terminu przedawnienia roszczeń tj. kwot nominalnie wypłaconych frankowiczom czy to w PLN czy w CHF. Wszystkiemu winna jest enigmatyczna i błędna w zakresie przedawnienia uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2021 r. (sygn. akt III CZP 6/21). Uchwała ta w swej treści stanowi zupełnie nowy odłam w zakresie już ugruntowanej linii orzeczniczej.

„Szczególne rozbieżności wywołuje kwestia przedawnienia roszczeń kredytodawcy. Nie chodzi tu o długość terminu przedawnienia, nie budzi bowiem wątpliwości, że roszczenia banków o zwrot świadczenia uzyskanego przez kredytobiorców nienależnie w związku z nieważnością umowy kredytu przedawnia się z upływem trzech lat jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast trudno jest wskazać moment właściwy dla rozpoczęcia biegu przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu. Występuje tu przynajmniej kilka stanowisk. Najściślej z zasadami przedawnienia przyjętej postaci świadczenia nienależnego łączy się pogląd wskazujący, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot wypłaconych środków rozpoczyna się od daty wypłacenia kredytu. W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2019 r. (V CSK 382/18, niepubl.)

Reasumując zdaniem specjalistów pozwy to konsekwencja orzeczenia Sądu Najwyższego,, że trzyletni termin przedawnienia roszczeń banków liczy się od momentu złożenia przez klienta oświadczenia, że nie zgadza się na dalsze utrzymywanie umowy w związku z klauzulami abuzywnymi

Zdaniem wiceprezesa ZBP sytuację, w której klienci wytoczyli pozwy przeciwko bankom, należy rozumieć jako zakwestionowanie istnienia klauzul denominacyjnych lub indeksacyjnych w umowach i od tego momentu banki liczą trzyletni okres przedawnienia. 

Najprawdopodobniej w przypadku braku uchwały SN w 2022 roku, systematyzującej zasady rozliczeń pomiędzy kredytodawcą i kredytobiorcą dalsze pozwy zostaną złożone przez Banki w stosunku co do Klientów, którzy złożyli pozwy o unieważnienie umowy w 2019 roku.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu też widzi, że liczba pozwów narasta. Według niego w ostatnich 2-3 miesiącach banki zaczęły składać dużą ilość pozwów o zwrot kapitału kredytu oraz o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Z jednej strony cieszy, że w końcu już dostrzegają, że te umowy są nieważne, z drugiej strony – ich akcja ma uderzyć w konsumentów, poprzez niezrozumiałe przepisy o opłatach sądowych. Stowarzyszenie apeluje do kredytobiorców, aby reagowali na te pozwy, bo jest to pułapka oparta na niejasnych przepisach, które mogą skutkować wysoką opłatą sądową ponoszoną w przypadku braku reakcji kredytobiorcy na pozew. [ źródło: http://www.lex.pl]

W jaki sposób bronić się już na obecnym etapie od grożących kredytobiorcy ewentualnych wysokich kosztów sądowych w sprawach wytoczonych przez Bank, o tym będę pisać już w kolejnym wpisie na blogu.

Jeśli Bank skierował przeciwko Tobie sprawę do sądu i potrzebujesz porady prawnej dotyczącej grożących Ci konsekwencji zapraszam do https://mecenaska.wordpress.com/kontakt/

Autor: Mecenaska

Adw. Danuta Knapik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Katowicach na kierunku Prawo, ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, aktualnie prowadzi Kancelarię Adwokacką w Bielsku Białej oraz uczęszcza na studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim o tematyce „Prawo w ochronie zdrowia”. Specjalistka z zakresu prawa cywilnego, prawa w ochronie zdrowia oraz prawa autorskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s